sobota, 25 maja 2013

Długo gotująca się zupa

Jonathan Carroll

18.11.2005

Ludzie często mnie pytają: Czy piszesz codziennie? Czy masz stały rozkład zajęć? Siadasz o dziewiątej i piszesz do czwartej? Coś w tym stylu? Moja ulubiona anegdota o tym, jak pracują pisarze — oraz, jak mniemam, wszyscy artyści — pochodzi od znajomego pisarza. Któregoś dnia żona weszła do jego gabinetu i zastała go leżącego na kanapie, z oczami wlepionymi w sufit. Zapytała go ostrym, poirytowanym głosem: „Leżysz jak kłoda od paru godzin. I co przez ten czas «zrobiłeś»?” Na co mój znajomy odpowiedział ze spokojem: „Pisałem”. I nie kłamał. Pisanie bowiem nie sprowadza się li tylko do przelewania słów na papier. Idzie się ulicą i myśli o konkretnej postaci albo sytuacji, nad którą się pracuje. Nowy znajomy opowiada ci przy kawie ciekawą historyjkę, a ty zaraz kombinujesz: „Mógłbym wykorzystać tę opowieść, gdybym ją trochę skrócił i przerobił”. W telewizji pokazuje się czyjeś zabawne nazwisko, a ty sięgasz odruchowo po długopis i kartkę papieru, aby je zapisać: ono musi się pojawić w twoich książkach. Słyszysz piosenkę, widzisz oszpeconą lub piękną twarz, doświadczasz nowego zapachu, poznajesz kogoś, kto ciągle się z tobą kłóci… Wszystko to wpada do wielkiego kotła, który nieustannie bulgocze w twojej głowie. To jedna z tych długo gotujących się zup, którą najlepiej trzymać na małym ogniu. Trzeba nieco czasu, aby składniki i aromaty wymieszały się ze sobą i dały coś nowego, niepowtarzalnego.

Jonathan Carroll "Oko dnia" (Carrollblog), przełożył Jacek Wietecki.

4 komentarze:

 1. Smaczne.
  Udostępniam.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Niektórzy ludzie mają zakodowane, że praca, to tylko kopanie rowów itp. I że każdy powinien te rowy kopać, albo coś na kształt, nieważne co, byleby wejść w schemat kapania potu za pieniądze, nieważne, jakie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to dosyć niestety powszechne. Pojecie większości ludzi o pracy nauczyciela, pisarza, aktora czy dziennikarza mija się często z prawdą, można się o tym dowiedzieć np. w kolejce do lekarza :).

   Usuń
  2. Bo żyjemy w świecie pozorów i liczy się wrażenie. Niestety.

   Usuń