niedziela, 29 kwietnia 2012

Układamy listę najlepszych książek wg blogerów?
Na razie jest to tylko pomysł. Wszelkie listy najlepszych książek, czy to według BBC, Guardiana, Le Monde, czy jak ostatnio według Polityki, które zamieszczałem na moim blogu, budziły zawsze większe lub mniejsze kontrowersje oraz liczne komentarze niezadowolonych z tych zestawień blogerów. Dlaczego w takim razie sami nie stworzymy własnej listy, która zadowoli nasze gusty? Mogłaby to być jedna lista, raz ustalona, lub tak jak Lista Przebojów PR 3, uaktualniana co tydzień czy dwa, zależnie od zainteresowania. Wydaje mi się też, że należało by podzielić taką listę na beletrystykę oraz non-fiction. Jeżeli chodzi o  dalszy podział na fantastykę oraz kryminały to nie jestem  już pewny, czy to ma sens. Jedna ze stron na moim blogu przeznaczona by była do tego celu. Każdy mógłby na bieżąco śledzić wyniki tej zabawy oraz podawać swoje typy (np. 10 tytułów) w komentarzach do listy lub mailem, który jest podany na blogu. Co o tym sądzicie? Czy to ma sens? Czy jesteście czymś takim zainteresowani?


22 komentarze:

 1. wspaniały pomysł! ja jestem jak najbardziej zainteresowana :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Podoba mi się ten pomysł i pewno się włączę.)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też jestem za. Lubię wszelkiego rodzaju rankingi i listy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rewelacyjny pomysł!
  Jestem za całym swoim czytelniczym jestestwem.
  Myślę, że fajna byłby aktualizowana lista przebojów;-)
  Pozdrawiam serdecznie i życzę pięknego niedzielnego popołudnia z książką.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pomysł ciekawy. Jak będziesz to liczył? Czy zrobi się z tego niekończąca się lista, do której ciągle coś dopisujesz czy wrzucisz tam książki powyżej pewnej liczby głosów (np. 10 na początek)?

  OdpowiedzUsuń
 6. Pomysł wart uwagi. Wydaje mi się jednak, że takie zestawienie powinno przypominać raczej Top Wszech Czasów niż Listę Przebojów Trójki ;-). Rok to dość sporo czasu, żeby zweryfikować dotychczasowe "sympatie czytelnicze"; pewne książki nas zachwycają albo okazują się ważne, a później nie wytrzymują próby czasu, oprócz tego trafiamy na nowe lektury, które dołączają do naszych ulubionych i najbardziej cenionych. Osobiście byłabym za maksymalnym uproszczeniem, czyli bez podziałów na literaturę piękną i non-fiction, zestawienie mogłoby być czymś na kształt listy BBC. Propozycja, aby każdy z blogerów podał 10 tytułów jest bardzo dobra. Myślę też, że i lista blogerów - jeżeli powstanie - wywoła kontrowersje, bo każdy przymierza takie listy do własnego gustu czytelniczego :-).

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobry pomysł. Podobnie jak Eireann sądzę, że Top Wszech Czasów sprawdziłby się. Myślę, że dla każdego wybranie swoich pozycji do dalszego głosowania byłoby sporym kawałkiem do umysłowego przeżucia, bo takie wybory z reguły są dość trudne, a przy okazji zabawy trochę by się lektur odświeżyło, inne dzięki cudzym wyborom poznało. Ciekawe byłoby też krótkie uzasadnianie dokonanych wyborów.
  Dzięki temu poznalibyśmy siłę, magię, czy wyjątkowość wybranych pozycji w takim subiektywno-obiektywnym ujęciu. Kontrowersje, czemu nie! Są dobre jeśli zachęcają do dyskusji, wymiany poglądów. Ciekawie wtedy jest.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Super!! Możemy iść do przodu, ale trzeba to jakoś zgrabnie wymyślić. Może najpierw jakiś prostszy ranking typu "książki wszech czasów":) Niech ludzie podają typy, a potem można zrobić sondę albo coś.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja jestem za :-). Chętnie się przyłączę, chociaż zastanawiam się, czy będę potrafiła wybrać 10 "książek wszech czasów"... To trudne zadanie. 10 "ulubionych książek" też ciężko. 10 "najciekawszych przeczytanych w ostatnim roku" dużo łatwiej... :-). albo 10 "wydanych już w XXI wieku" :-).
  Ciekawa jestem, którą z opcji wybierzesz.

  OdpowiedzUsuń
 10. Podoba mi się ten pomysł, jednak wydaje mi się, że 10 książek to za mało, ja nie umiałabym wybrać 10. Może 20?

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo fajny pomysł :)

  Sebastian Drabik

  OdpowiedzUsuń
 12. fajny pomysł, ale technicznie bardzo trudny do zrealizowania. Obawiam się, ze powstanie kolejna lista, która będzie "budzić większe lub mniejsze kontrowersje oraz liczne komentarze niezadowolonych z tych zestawień blogerów" ... :>

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem na 'tak' ;)
  Świetny pomysł, taka lista 'naszych' książek :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Masz przynajmniej jednego uczestnika zabawy :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyobraź sobie, że mam, na razie 3 osoby. Popatrz w zakładkach jest Lista najlepszych książek wg blogerów, tam są zasady, tam się zostawia komentarze, można przesłać też mailem. Tak, że mogę Cię uspokoić, jak na taką reklamę, czyli żadną jest ok.

   Usuń
 15. Pomysł jak najbardziej ma sens:-) Piszę się na to!
  nenneke
  rzeczoksiazkach.pl

  OdpowiedzUsuń
 16. Mnie również pomysł się podoba :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 17. Zagapiłam się i teraz nie wiem co z tą listą się stało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Było po prostu za małe zainteresowanie pomysłem, 26 osób w ciągu miesiąca, aby powstała taka lista. Szkoda. może ktoś inny kiedyś stworzy listę blogerów, będzie miał wiecej szczęścia i daru przekonywania.

   Usuń