piątek, 17 maja 2013

Stare fotografie (2) - Chłopiec w zbombardowanej księgarni


Znalazłem na FB fantastyczne zdjęcie zrobione 8 października 1940 roku przedstawiające chłopca czytającego w zbombardowanej księgarni w Londynie. Nie wiem kim jest chłopiec, ani też nie znam niestety autora tego zdjęcia. Chcę wierzć, że zostało zrobione spontanicznie, że nie było ustawione. A nawet jeśli .... Ta fotografia mówi więcej niż 1000 słów.

2 komentarze:

  1. Świetne zdjęcie. Chociaż chłopiec kojarzy mi się nieco z bezduszną hieną, która rozkoszuje się wciąż jeszcze ciepłymi bebechami niedawno zabitego stworzenia. Wiem, że przesłanie miało być pewnie inne, ale ten rozszarpany brzuch księgarni robi takie smutne wrażenie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Być może odrobinę "hienowate" podejście, jak sugeruje autor wcześniejszego komentarza, ale sądzę, że w pozytywnym wydaniu, choć może to zalecieć oksymoronicznym sensem. Do rzeczy: jakaż determinacja w tym młodym duchu(!), w nastroju ucisku, braku wygody; on sięga po literaturę, która jak wiadomo od dawna jest furtką do innych bram rzeczywistości. Co na to współczesność? Ciekawym aspektem jest jeszcze co czyta ów młodzieniec. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń