niedziela, 29 lipca 2012

Wpływy

Ściąga z historii literatury czy historia wpływów? Ciekawostka znaleziona przypadkowo na Facebooku, daje trochę do myślenia. Czy zgadzacie się z tym? Kogo waszym zdaniem brakuje, a kto jest może w niewłaściwym miejscu? I, już ostatnie pytanie, gdzie są Polacy?5 komentarzy:

 1. Gdybym miała przedstawić swój schemat pisarzy, których lubię, cenię, którzy wywarli wpływ na moje literackie i poza literackie życie wyglądałby on inaczej, ale cieszy mnie wysoka pozycja Hugo, który należy do moich ulubieńców. Oczywiście nie znam wszystkich tu wymienionych pisarzy, więc trudno mi się wypowiadać. No, a brak rodaków świadczy chyba o tym, iż schemat tworzono w innym kręgu kulturowym. Na pewno dodałabym Reymonta (Chłopi i Ziemia obiecana) i Sienkiewicza (Quo vadis)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nas nie ma ale za to jestesmy antemurale christianitas :-) wygląda na to, że układał to jakis Amerykanin :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdziwiło mnie, że nie ma Prousta, ani np. Nabokova. Interesujące są za to dla mnie inspiracje poszczególnych pisarzy, ich miejsce w "krwiobiegu" literatury i ich wpływ na innych,o niektórych zresztą wiedziałem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie ma też Dickensa, Balzaca, Grassa, Durrenmatta czy White'a są za to drugorzędni pisarze amerykańscy - pewnie gdyby układał to ktoś z "naszych" przynajmniej połowa nazwisk i kategorii uległa by zmianie :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapytałeś "gdzie są Polacy"? A o kim konkretnie myślisz?

  OdpowiedzUsuń