poniedziałek, 2 lipca 2012

Polowanie na kurdle

Instrukcja dla cudzoziemców

Kurdel jako zwierzyna łowna stawia najwyższe wymagania tak walorom osobistym, jak i sprzętowi myśliwego. Ponieważ zwierzę to w trakcie ewolucji przysposobilo się do opadów meteorytowych, wytworzywszy pancerz nie do przebicia, na kurdle poluje się od środka. 

Do polowania na kurdle niezbędne są:
A) w fazie wstępnej - pasta podkładowa, sos grzybowy, szczypiorek, sól i pieprz;
B) w fazie właściwej - miotełka ryżowa, bomba zegarowa.

I. Przygotowanie na stanowisku.
Na kurdle poluje się z przynętą. Myśliwy, natarłszy sie wprzód pastą podkładową, kuca w bruździe ściorgu, po czym towarzysze posypują go z wierzchu drobno pokrajanym szczypiorkiem i przyprawiają do smaku.

II. W tej pozycji należy oczekiwać kurdla. Gdy zwierz zbliży się, trzeba, zachowując spokój, chwycić oburącz bombę zegarową trzymaną między kolanami. Głodny kurdel łyka zwykle od razu. Jeżeli kurdel nie chce brać, można go dla zachęty delikatnie poklepać po języku. Gdy grozi pudło, niektórzy radzą dodatkowo się posolić, jest to jednak krok nader ryzykowny, gdyż kurdel może kichnąć. Mało który myśliwy przeżył kichnięcie kurdla.

III. Kurdel, który wziął, oblizuje się i odchodzi. Po połknięciu myśliwy niezwłocznie przystępuje do fazy czynnej, tj. za pomocą miotełki otrzepuje z siebie szczypiorek i przyprawy, aby pasta mogła swobodnie rozwinąć swe działanie przeczyszczające, po czym nastawia bombę zegarową i oddala się możliwie szybko w stronę przeciwną tej, z której przybył.

IV. Opuszczając kurdla, należy uważać, by spaść na ręce i nogi i nie potłuc się.

Uwagi. Używanie przypraw ostrych jest wzbronione. Również wzbronione jest podkładanie kurdlom bomb zegarowych nastawionych i posypanych szczypiorkiem. Postępowanie takie jest ścigane i karane jako kłusownictwo.[s.142-143]

A oto film poglądowy jak polowanie na kurdle wygląda w rzeczywistości:"Podróż czternasta" [w]: Stanisław Lem "Dzienniki gwiazdowe", wydanie II rozszerzone, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1982, s.521.

7 komentarzy:

 1. Musze się wreszcie zabrać za Dzienniki Gwiazdowe.

  Filmik pierwsza klasa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie, lektura obowiązkowa:), mnie "Dzienniki gwiazdowe" zawsze poprawiają humor.:)

   Usuń
 2. Julka "Dzienniki..." koniecznie! Również polecam gorąco.

  Szacunek za znalezienie filmiku z Lemem. To chyba jakaś ekranizacja jest. Zrobiona przez niemiecką telewizję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam nie za bardzo wiem, znalazlem przypadkowo, ale napewno warto się zapoznać.:)

   Usuń
 3. Wszystkie sześć odcinków „Ijon Tichy - gwiezdny podróżnik” obejrzałam z prawdziwą przyjemnością. Szkoda, że nie mogę zdobyć drugiej serii tego niemieckiego miniserialu. Najbardziej podoba mi się pomysł z rekwizytami rodem z lat 60 i 70 XX wieku, świetne :) Teraz wiem, że na pewno będę wracać do "Dzienników gwiazdowych" bardzo często. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za informacje. Przypadkowo natrafilem na ten film, nie slyszałem dotąd o tym serialu. Teraz będę się rozgladał, aby móc go gdzieś obejrzeć. Może na You Tube'ie bedą obie serie? Pozdrawiam:)

   Usuń
 4. Dobry wieczór:)

  Pisałem ostatnio o "Dziennikach gwiazdowych" i o "Kongresie futurologicznym":

  http://experymentt.wordpress.com/2012/06/13/stanislaw-lem-dzienniki-gwiazdowe-recenzja/

  http://experymentt.wordpress.com/2012/06/20/stanislaw-lem-kongres-futurologiczny-recenzja/

  Zapraszam chętnych do czytania i dzielenia się uwagami. Charlie już je wcześniej znalazł:)

  Jeśli chodzi i filmy/seriale, to na 2013 rok zaplanowano animowaną ekranizację „Kongresu futurologicznego” pt. „The Congress”, którego reżyserem będzie Ari Folman, znany m.in. z anime „Walc z Bashirem”.

  Pozdrowienia:)

  OdpowiedzUsuń