środa, 30 maja 2012

Dzień z życia pisarza (19) - William Faulkner

William Faulkner w 1954
18 sierpnia 1952 roku

8.00 - „Rano czułem się wciąż tak parszywie, że musiałem coś zrobić, więc ni stąd, ni zowąd wygrzebałem maszynopis tej dużej książki i zabrałem się do pracy nad nią. Nagle sobie przypomniałem, jak pisałem Dzikie palmy, żeby próbować poradzić na coś, co też uważałem za ból złamanego serca. I nie złamało mi się wtedy, a więc może nie złamie się teraz, może nawet przez  jakiś  jeszcze  czas  nie będzie  musiało  się łamać, bo serce to bardzo twarda i trwała substancja czy rzecz, czy jak tam chcesz to nazwać”.

12.00 - „Odwaliłem porządną porcję maszynopisu”

14.00 - „Wybrałem się żaglówką na całe popołudnie, nie za silny wiatr, przywiązałem więc płótna i ster, wyciągnąłem się na pokładzie i patrzyłem w górę na maszt...”.

19.00 – „Jeszcze raz przeczytałem "Jake'a" [opowiadanie Joan Williams]. Wciąż jest dobry, ale może jeszcze go zatrzymam i od nowa nad nim pomyślę. Wiem, że z czasem napiszesz go lepiej i to może niedługo. Możesz nawet zdecydować się napisać go sama jeszcze raz. Musisz się więcej nauczyć. W czym Cię biję, to w tym, że ja do nauki wszystkiego, co mogłem, zabrałem się wcześniej w życiu niż Ty. Mam na myśli czytanie...”.

Notkę napisałem dzięki uprzejmości redaktorów bloga  "Płaszcz zabójcy". Wykorzystałem zamieszczony tam fragment z: William Faulkner, Listy, tłum. Ewa Życieńska, Czytelnik 1983, s. 204-205.

2 komentarze:

 1. Czyli to prawda, że aby dobrze pisać, trzeba dużo czytać?
  Tak wynika z notki.

  Lubię Faulknera.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, on tak uważał: "Czytaj, czytaj, czytaj. Czytaj wszystko co ci wpadnie w ręce, od najgorszej szmiry po klasykę". Podobnie wypowiadała się J.K.Rowling i jeszcze z kilku pisarzy. Ja też lubię Faulknera, co w dzisiejszych czasach nie jest powszechne, bo to trochę zapomniany, trudny pisarz, który jednak dostał Nobla, stosował różne techniki, strumień świadomości, jako jedyny amerykański pisarz jest porównywany z Joycem i innymi modernistami. Przez niektórych uważany za najlepszego amerykańskiego pisarza w historii.

   Usuń