środa, 30 maja 2012

Pisarze o pisaniu (11) - Henry Miller

Henry Miller
Na portalu poświęconym literaturze Booklips.pl, znalazłem artykuł pt. "11 zasad Henry'ego Millera odnośnie pisania". Henry Miller podobno uchodził za osobę nie akceptującą zasad i wszelkich ograniczeń. Tym bardziej zaskakujące jest, że pisząc swoją pierwszą i najsłynniejszą powieść, „Zwrotnik Raka”, autor stosował się do zbioru jedenastu reguł, które mogą okazać się pomocne wszystkim aspirującym pisarzom. Poniżej znajdziecie pełną listę, którą Miller ujawnił wiele lat później w swojej książce „On Writing”:


1. Pracuj nad jedną rzeczą na raz, dopóki jej nie skończysz.
2. Nie zaczynaj żadnych nowych książek, nie dodawaj żadnego nowego materiału aż do „Czarnej Wiosny” (druga powieść Millera).
3. Nie denerwuj się. Pisz spokojnie, z radością, brawurowo, tym, co masz pod ręką.
4. Pisz zgodnie z planem a nie wedle nastroju. Przerywaj tylko w wyznaczonym wcześniej czasie.
5. Kiedy nie możesz wymyślać, możesz pracować nad już napisanym tekstem.
6. Spajaj i łącz tekst po trochu każdego dnia, zamiast wciąż dodawać „nowych nawozów”.
7. Bądź człowiekiem! Spotykaj się z ludźmi, odwiedzaj miejsca, pij, jeśli masz na to ochotę.
8. Nie bądź koniem pociągowym! Pisz tylko z przyjemnością.
9. Odrzuć swój plan, jeśli odczuwasz taką potrzebę – ale następnego dnia wróć do niego. Skoncentruj się, bądź skrupulatny, wyłącz się z otoczenia.
10. Zapomnij o książkach, które chcesz napisać. Myśl tylko o tej, którą właśnie piszesz.
11. Na pierwszym miejscu pisz. Malarstwo, muzyka, przyjaciele, kino, wszystkim tym zajmuj się później.

12 komentarzy:

 1. Te rady są według mnie lekko bezsensowne.
  Wiele z nich wzajemnie się wyklucza.
  Np. 7 z 11, 4 z 9.

  Poza tym nie zgadzam się z kilkoma z nich.
  Czasem lepiej pracować z przyjemnością nad kilkoma pracami naraz, niż męczyć się nad jedną.

  Pozdrawiam!
  http://my-logorrhea.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. interesujące. może dlatego, że lubię Millera za jego intelekt brawurę i dowcip. I pewnie że jak skoncentruje się li tylko na trzymaniu się porad Millera, to niczego nie napiszę. Trzeba znaleźć swój własny sposób i własną drogę. Mi najbardziej odpowiada 4 i ostatni punkt. To dobre punkty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym jeszcze dorzucił do tej listy 12 punkt, za Faulknerem: "Czytaj, czytaj, czytaj. Czytaj wszystko co ci wpadnie w ręce, od najgorszej szmiry po klasykę".

   Usuń
  2. Oj tu trochę przesadziłeś - zamiast czytać lepiej spotykaj się ludźmi, słuchaj ich, poznawaj świat i czerp z niego inspiracje... Poza tym nie widzę sensu marnować czasu na jakieś badziewia :> Nie uważasz ?

   Usuń
  3. Nie wiem, nie jestem pisarzem, nie mam tego problemu. Powtarzam tylko to, co kilku pisarzy (m.in. William Faulkner i J.K.Rowling) odpowiedziało na zadane im pytanie: "Co zrobić aby zostać pisarzem? Z pewnością najlepszy, jak zawsze jest złoty środek, coś pomiędzy. Wybór zależy też trochę od tego jaki typ literatury chcesz uprawiać. Takie jest moje zdanie, ale się jak zwykle z nim nie zgadzam:)

   Usuń
 3. A gdzie jest teraz lista najlepszych ksiazek wg blogerow? :-) Bo czasami tam zagladalam, zeby poszukac inspiracji, a tu NIC NIE MA ;-).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ciągu miesiąca podało swoje typy 26 osób, stwierdziłem, że "ten pociąg nie pojedzie" i nie będę czekał do końca roku, aż się ktoś zdecyduje. Według mnie potrzeba by co najmniej 100 zgłoszeń ulubionych książek. A zatem lista byla i sie zbyła. Ale skopiowałem ją i trzymam w bezpiecznym miejscu:)

   Usuń
  2. Aha, szkoda, ze nie wiedzialam, ze jest za malo osob, bym rzucila haslo na swoim blogu. A moglbys mi podeslac wszystko na lalibela75@gmail.pl? :-)
   Tzn. pojedyncze glosowania tez, jesli mozesz :-).

   Usuń
  3. Wysłałem wczoraj, ale dostałem wiadomość, że niemożliwe jest dostarczenie wiadomości. Nie wiem o co chodzi, może coś z adresem?

   Usuń
 4. A ja do serca biorę tylko siódemkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno się z tym punktem nie zgodzić:)

   Usuń
  2. Tym bardziej, że świetnie pasuje również tym, którzy po pióro sięgać nie zamierzają :D

   Usuń