poniedziałek, 19 listopada 2012

"Samotne szybowanie w kosmos", czyli pisarze o pisaniu


"[..]spędziłem dwa lata nad pewną powieścią i doszedłem do wniosku, że nie spełnia moich oczekiwań. Po dwóch latach wyrzuconych w błoto nacisnąłem na klawiaturze przycisk "usuń" i natychmiast ruszyłem do pisania nowej książki. Byłem rozczarowany, że nie potrafię wyrazić słowami tego, co chcę. Skasowanie tekstu było aktem wyzwolenia. Nareszcie pozbyłem się uciążliwego balastu."

Jo Nesbo

"Prawda jest taka, że próbuję zniknąć z powierzchni ziemi i skoncentrować się na pracy nad nową powieścią, w którą jestem od jakiegoś czasu zaangażowany. (...) Tak już jest z tymi powieściami, szczególnie o tak złożonej budowie. Pal sześć je skończyć – problem jest taki, żeby nie pozwolić, żeby to one wykończyły ciebie.


Carlos Ruiz Zafón
 

"Jeśli naprawdę ciągnie cię do pisania, nie myśl o tym, nie gadaj - siadaj i pisz. Połowa tej pracy to redakcja tekstu, poprawki, ale pamiętaj - nie poprawisz i nie zredagujesz pustej kartki." 


Lesley Livingston

"Po pierwsze - musisz się nauczyć czytać jak najwięcej. Musicie wprowadzić do swojego życia gramatykę, ortografię i interpunkcję. Musicie dokładnie studiować to, co czytaliście, żeby wiedzieć, jak autorzy osiągnęli efekt. A jeżeli ja to potrafię - każdy sobie poradzi.Terry Pratchett

"Typowym napadem nerwicowym, który mają pisarze, jest reakcja po wejściu do księgarni. Wchodzisz – nie ma twojej książki! No, nie ma, więc jak ma się sprzedawać, skoro brakuje na półkach, prawda? Wchodzisz do innej i oto jest - siedem egzemplarzy – jasne, leży bo nikt jej nie kupuje! To jest trochę stresujący zawód.


Jarosław Grzędowicz

"Wiesz co jest największą tragedią tego świata? Ludzie, którzy nigdy nie odkryli, co naprawdę chcą robić i do czego mają zdolności. Synowie, którzy zostają kowalami, bo ich ojcowie byli kowalami. Ludzie, którzy mogliby fantastycznie grać na flecie, ale starzeją się i umierają, nie widząc żadnego instrumentu muzycznego, więc zostają oraczami.

Terry Pratchett

"Najcudowniejsze jest pisanie, gdy mnie już złapie po tych początkowych mgławicach. Wtedy przez jakieś półtora roku trwa cudowny okres - siedzę sobie tam, gdzie chcę, i wymyślam świat. Bogiem jestem. Temu każę kochać tą, tamtej zdradzić owego. To najpiękniejsze chwile w moim życiu.


Jerzy Stuhr

"Dużo czytać. Jeszcze więcej pisać. Nie poddawać się. Wyłączyć telewizor. Być uczciwym wobec siebie i swoich bohaterów. Nie bać się krytyków. Nie lekceważyć gramatyki. Oszczędzać słowa." 

Stephen King
 

"Kiedyś byłem stosunkowo „artystyczny” i twierdziłem, że potrzebuję muzy by mnie natchnęła i innych takich, żeby usprawiedliwić to, że nie piszę. To się zmieniło jakieś siedem lat temu, kiedy wziąłem się w garść i zdecydowałem, że chcę być pisarzem na pełen etat, co oznaczało dużo pisania. Jeśli nie piszę, nie jem."

Steven Savile"Fikcja literacka to coś w rodzaju zintensyfikowanej rzeczywistości, w której uwypukla się najważniejsze momenty. Jedna z sióstr Brontë powiedziała, że powieści są czymś na kształt zintensyfikowanego zdrowego rozsądku. Innymi słowy, myślę o jakiejś trudnej sytuacji w życiu człowieka i mówię sobie: „Ok, co mogłoby uczynić ją jeszcze gorszą?"


John Irving

"Dla nas, piszących, pisanie jest za każdym razem szaleńczą, ekscytującą przygodą, przeprawą malutkim czółnem przez pełne morze, samotnym szybowaniem w kosmos."


Herman Hesse

"Pisarz powinien wyrzucić z siebie wszystko to, co ma w sobie, co go dręczy. Wielcy pisarze są dlatego wielcy, że byli autentyczni." 

Mario Vargas Llosa

"Kiedy dochodzi się do połowy [powieści], zwycięża myślenie magiczne. Połowa powieści nie musi wypadać w geograficznym centrum. To którakolwiek strona, po której przestajesz myśleć o domu, rodzinie, partnerze, dzieciach, zakupach, nakarmieniu psa czy przeczytaniu poczty – kiedy nie istnieje nic oprócz twojej książki i nawet kiedy żona mówi ci, że sypia z twoim bratem, jej twarz staje się gigantycznym myślnikiem, ramiona nawiasami, a ty zastanawiasz się, czy „gmerać” brzmi lepiej niż ”przeszukiwać”."


Zadie Smith
 

"Literatura w swoim najlepszym wydaniu to człowiek opowiadający drugiemu historię, która nie tylko fascynuje odbiorcę, ale poszerza jego świat i życiowe doświadczenia."

 Jonathan Carroll
 
"Taki jest sens literatury, żeby cię wykoleiła z normalnej codzienności, żeby cię wystrzeliła w kosmos z tego zwykłego życia." 

Andrzej Stasiuk

 
"Książki to także świat, i to świat, który człowiek sobie wybiera, a nie na który przychodzi." 


Wiesław Myśliwski

"Wszyscy pisarze spędzają mnóstwo czasu samotnie zamknięci w swoim pokoju. Przegapiają wiele imprez i szans, by poznać interesujących ludzi. Na szczęście postacie, które kreują w swoich własnych historiach, kompensują wszystkie te spotkania, które w rzeczywistym świecie nie mają szansy się odbyć." 

Jonathan Carroll
 

"Najlepsza pora do pisania to te 24 godziny między północą a północą.

Terry Pratchett

Źródło: Zielono mam w głowie

5 komentarzy:

 1. bardzo dobre cytaty, miło było spędzić tutaj te kilka minut, zatrzymać się, przed płynięciem dalej

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe zestawienie, taka emocjonalna twórcza karuzela. Aż czuć na skórze podmuch tego pisarski trud. Dodaję coś od siebie, jeśli pozwolisz :)


  "(...) pisanie stało się już moją naturalną odroślą - rośliną dość niechlujną i wybujałą, produkującą około jarda zielonej łodygi pomiędzy kolejnymi kwiatami." - 28 maja 1918, Virginia Woolf

  "Warto zaznaczyć, w charakterze uwagi na przyszłość, że siły twórcze, które tak przyjemnie musują na początku pracy nad nową książką, po jakimś czasie ulegają stonowaniu i pracuje się spokojniej. Wkradają się wahania. Następnie przychodzi rezygnacja. Determinacja, by się nie poddać, i poczucie nieuchronności zmusza człowieka do wytrwania lepiej niż cokolwiek innego. Trochę się niepokoję." - 11 maja 1920, Virginia Woolf.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wpis...jak zwykle :))

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudne cytaty... do przemyślenia. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. dodam łyżkę dziegciu do tej beczki miodu, choć bez chęci zaprawinia goryczą całości, ale dla równowagi. otóż żaden z tych cytatów nie mówi o tym, jakie koszty się płaci za pisanie. a one są i to czasem bardzo duże: zaniedbane więzi rodzinne, rozpadające się związki, dzieci mające poczucie, że są niepotrzebne i nikt ich nie kocha... wreszcie często alkoholizm i cała gama innych uzależnień od ,,dopalaczy", bo trzeba pisać lepiej niż konkurencja, bo trzeba coś sprzedać, trzeba zaistnieć i później nie wypaść z obiegu. o różnych innych pułapkach i wilczych dołach nie wspomnę, bo to już są detale w porównaniu z tym wszytkim.

  oczywiście kocham pisać, ale teraz już jestem ostrożna, bo kilka takich wilczych dołów zaliczyłam :) na szczęście strat w ludziach nie było :))

  OdpowiedzUsuń