piątek, 16 listopada 2012

Jak się bać

INSTRUKCJA - PRZYKŁAD

W pewnym szkockim miasteczku sprzedają książki z białą stronicą w środku tomu. Kto otworzy książkę na tej stronicy o trzeciej po południu - umrze.
Na Piazza del Quirinale w Rzymie istnieje punkt (do dziewiętnastego wieku znany wtajemniczonym), skąd widać przy pełni księżyca posągi Dioskurów, jak z wolna poruszaj± się walcz±c ze swymi stającymi dęba końmi.
W Amalfi, tam gdzie kończy się strefa przybrzeżna, jest molo wchodzące w morze i w noc. Hen poza ostatnią latarnią słychać szczekanie psa.
Pewien pan wyciska pastę z tubki na szczotkę do zębów. Nagle widzi drobną figurkę kobiety leżącej na wznak, z koralu lub miękiszu chleba, pociągniętego farbą.
Gdy otwierasz szafę, by wyjąć koszulę, wypada na ziemię stary kalendarz, który rozlatuje się, pokrywając bieliznę tysiącami brudnych motyli z papieru. Słyszano o pewnym komiwojażerze, którego zaczął boleć lewy nadgarstek, dokładniepod zegarkiem. Kiedy zdjął zegarek, trysnęła krew: na ciele był ślad drobnych spiczastych ząbków. 
Doktor kończy swe badanie, a diagnoza uspokaja nas: jego niski, kordialny głos poprzedza leki, na które, siedząc za biurkiem, właśnie wypisuje receptę. Od czasu do czasu podnosi głowę i uśmiecha się, by dodać nam otuchy: nie ma się czym przejmować, za tydzień będziemy zdrowi. Uszczęśliwieni mościmy się w fotelu i z roztargnieniem rozglądamy dokoła. W półcieniu pod stołem widzimy nogi doktora: podkasał sobie spodnie ponad kolana i widać, że na nogach ma damskie pończochy.

Julio Cortazar "Opowieści o kronopiach i famach", przełożyła Zofia Chądzyńska, Muza, Warszawa 1999, s.11-12.

4 komentarze:

 1. Ojej, "kronopie i famy" - moja ulubiona lektura z czasów licealnych. Zabawne!

  OdpowiedzUsuń
 2. tego ostatniego bym się nie przestraszyła, ale obawiam się, że nie omieszkałabym o ten drobny szczegół garderoby zapytać ;-))

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnie..no cóż po pierwszym zdziwieniu uśmiechnęła bym się:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki Julio, b.b.b. dużo młodszy bracie Neo z Matrixa. Będę pamiętać: Nic nie jest takie jak się wydaje i drugie: nie bierz życia tak poważnie!

  OdpowiedzUsuń