wtorek, 20 listopada 2012

"Książki są lustrem", czyli cytaty o książkach i czytaniu


"Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie."

"Pod okładką każdej z tych książek czeka na odkrycie bezkresny wszechświat, podczas gdy za tymi murami życie upływa ludziom na futbolowych wieczorach, na radiowych serialach, na własnym pępku i tyle."

Carlos Ruiz Zafon

Sterczące regały uginają się
Pod ciężarem tysiąca śpiących dusz.
Po cichu, z nadzieją -
Za każdym razem, gdy otwieram książkę,
Budzi się dusza.

Xi Chuan

"Kiedy otwierasz książkę, wkraczasz jakby do teatru: najpierw jest kurtyna, odsuwasz ją i przedstawienie się zaczyna."
 
"Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając.W końcu tego właśnie szukamy w książkach: wielkich uczuć, które nigdy nie stały się naszym udziałem, i wielkiego bólu, którego łatwo się pozbyć, zamykając książkę."

Kornelia Funke 


"Księga wyglądała, jakby liczyła sobie tysiąc lat i służyła za schronienie duchowi starego geniusza, przykutemu do jej stronic łańcuchem pradawnej klątwy.

C. R. Zafon

"Książek nie czyta się po to, aby je pamiętać. Książki czyta się po to, aby je zapominać, zapomina się je zaś po to, by móc znów je czytać."

Jerzy Pilch, Bezpowrotnie utracona leworęczność
"Niektórych książek wystarczy skosztować, inne się połyka, a tylko nieliczne trzeba przeżuć i strawić do końca" 

 Cornelia Funke, Atramentowe serce
      
"Nietzsche napisał ponad sto lat temu, że czytać trzeba powoli, wolno przeżuwając, i nic się od tego czasu nie zmieniło. Poza tym pamiętajmy, że nie czyta się w izolacji, bo książki łączą się ze sobą – czytanie jednej zakłada już znajomość drugiej, trzeciej i tak dalej. Jak z życiem – człowiek zawsze już jest jakoś w życiu zahaczony, umocowany, nigdy nie zaczyna od początku" 

Michał Paweł Markowski, rozmowa Małgorzaty Niemczyńskiej, wyborcza.pl, 10 września 2011


"Nigdy nie czytaj książki, która nie ma przynajmniej roku." 

Ralph Waldo Emerson, Society and Solitude. Books, 1870
"Powiedzmy sobie szczerze: umiejętność czytania polega na selekcji. O wiele więcej skorzysta czytelnik kilku dogłębnie przeczytanych książek niż ktoś, kto niczego po przeczytaniu setek nie pamięta. Nie da się przeczytać wszystkiego i uświadomienie sobie tego prostego faktu idzie w parze z pogodzeniem się z własną skończonością. To jest wyzwalające odkrycie." 

Michał Paweł Markowski, rozmowa Małgorzaty Niemczyńskiej, wyborcza.pl, 10 września 2011
"Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę, mówiła Patricia. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy – samotność, upiory i tym podobne gówna. Czasem się zastanawiam, jak możecie znieść to wszystko wy, które nie czytacie." 

Arturo Pérez-Reverte, Królowa Południa

 
"Wszędzie szukałem spokoju i nigdzie nie znalazłem, jak tylko w kąciku z książką." 

Tomasz z Kempis
"Książki sprawiają, że opisywane w nich historie i wyrażone opinie stają się twoimi i po skończonej lekturze nie jesteś już tym samym człowiekiem, jakim byłeś, kiedy ją zaczynałeś. Bardzo inteligentni ludzie napisali niektóre z tych stron; i jeśli potrafisz czytać z pokorą, cierpliwością i chęcią uczenia się, nigdy się nie zawiedziesz. Nawet to, czego się nie rozumie, utkwi ci w jakimś zakamarku głowy i czeka, żeby kiedyś w przyszłości nabrać sensu i zmienić się w rzeczy piękne i pożyteczne." 

Arturo Pérez-Reverte, Królowa Południa

"Bardzo wiele książek należy przeczytać po to, aby sobie uświadomić, jak mało się wie.

Mikołaj Gogol

"[...]Bowiem solidna książka zawsze wskazuje w inną stronę i poza siebie." 

Bohumil Hrabal Zbyt głośna samotność 

"Porządna książka nie jest po to, aby czytelnik mógł łatwiej usnąć, ale żeby musiał wyskoczyć z łóżka i tak jak stoi, w bieliźnie, pobiec do pana literata i sprać go po pysku."

Bohumil Hrabal

9 komentarzy:

 1. Piękne te cytaty. Szczególnie ten Xi Chuan przypadł mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jest piękny. Może warto bardziej zainteresować się autorem cytatu?:)

   Usuń
 2. Prawdziwy z Ciebie kolekcjoner. Najbardziej mi się podoba cytat Hrabala.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie wiem skąd pochodzi ten cytat, tzn. domyślam się tylko, bo nie czytałem jeszcze tej książki. Może ktoś wie?

   Usuń
 3. Och, chyba czytasz w moich myślach. Od jakiegoś czasu myślę o tym, żeby stworzyć na blogu zakładkę z cytatami, ale ciągle nie mogę się "zebrać". Może Twój wpis mnie zmobilizuje. :) Bardzo lubię pierwszy przytoczony przez Ciebie cytat z "Królowej Południa".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znany jestem jako Czytający-W-Myślach z plemienia Bibliotekarzy:) A tak poważnie, jednym się to będzie podobało, innym nie. Warto mieć taką zakładkę z cytatami, szczególnie jeśli ktoś, tak jak ja, ma kolekcjonerską duszę:)

   Usuń
 4. Mówiąc szczerze, dla mnie stwierdzenie (słuszne niestety), że nie zdoła się przeczytać wszystkich (wartościowych) książek jest raczej zasmucająco-blokujące niż wyzwalające. Za to cytat z Tomasza z Kempis to jeden z moich bardziej ulubionych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś wspomniany przez Ciebie cytat był mottem mojego bloga, póki nie zacząłem zamieszczać fragmentów.

   Usuń
 5. Brak mi cytatu Iwaszkiewicza: "Książko, najwierniejszy towarzyszu w podróży życia, milczący w nieszczęściu, gadatliwy w radości, mówiący tylko wtedy, gdy się słuchać pragnie - jesteś jednym z najcenniejszych darów, jakie nam zesłali bogowie na nasz smutny padół."

  OdpowiedzUsuń