niedziela, 5 stycznia 2014

"Jeden z najgorszych sposobów samozatrudnienia"

Olga Tokarczuk

"Każdy, kto kiedykolwiek próbował pisać powieści, wie, jakie to ciężkie zajęcie, to niewątpliwie jeden z najgorszych sposobów samozatrudnienia. Trzeba cały czas pozostawać w sobie, w jednoosobowej celi, w całkowitej samotności.
To kontrolowana psychoza, paranoja z obsesją zaprzęgnięte do pracy, dlatego pozbawione piór, tiurniur i weneckich masek, z których je znamy, a przebrane raczej w rzeźnicze fartuchy i gumiaki, z nożem do patroszenia w ręku. Widzi się z tej pisarskiej piwnicy zaledwie nogi przechodniów, słyszy stuk obcasów. Czasami ktoś przystanie, żeby schylić się i rzucić do wnętrza okiem, można wtedy ujrzeć ludzką twarz i zamienić nawet kilka słów. W istocie jednak umysł zajęty jest swoją grą, którą toczy sam ze sobą w naszkicowanym pospiesznie panoptikum, rozstawiając figurki na prowizorycznej scenie – autor i bohater, narratorka i czytelniczka, ten który opisuje, i ta opisana: stopy, buty, obcasy i twarze prędzej czy później staną się częścią tej gry".


Źródło fragmentu: http://vogler.wordpress.com/2011/12/17/1073/

1 komentarz:

  1. Pamiętam ten fragment. Dokładnie tak jest, jak napisała. Ja zaledwie zaglądam do tej piwnicy, ale wyobrażam sobie, jak trudno musi być w niej siedzieć przez całą powieść.
    Kocham tę kobietę za wszystko, co napisała.

    OdpowiedzUsuń