poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Samotność w dużym mieście


Edward Hopper Nighthawks
W tym roku odkryłem dla siebie obrazy Edwarda Hoppera. Ich atmosfera melancholii, samotności, zawieszenia poza czasem i przestrzenią, pewnej magiczności, współgrała bowiem dobrze z tym co czułem gdzieś głęboko w duszy. Ludzie na jego obrazach, będący blisko siebie, często są samotni i wyobcowani. To wszystko robi trochę przygnębiające wrażenie, niemniej jednak jest bardzo interesujące. Jego obrazy "mówią" i, mimo statyczności, wiele na nich się dzieje. Każdy musi sam odkryć ukryte w nich znaczenia.

Dzisiaj chcę napisać o "Nocnych markach", jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł współczesnego amerykańskiego malarstwa, który doczekał się niezliczonej ilości odniesień i parodii w każdej niemal dziedzinie sztuki: literaturze, filmie, telewizji, rysunku, plakacie, rzeźbie czy muzyce. W 2005 roku powstała strona Nighthawks Forever, próbująca podsumować wszystkie odniesienia do tego dzieła. "Nocne marki" (ang. Nighthawks, dosł. "Nocne jastrzębie") to obraz autorstwa Edwarda Hoppera, przedstawiający trzy osoby przebywające w tradycyjnej amerykańskiej restauracji.

Edward Hopper - .Self-PortraitHopper rozpoczął prace nad obrazem wkrótce po ataku na Pearl Harbor. Wydarzenie to doprowadziło do powszechnego w całej Ameryce stanu melancholii i depresji. Ulice wokół restauracji przedstawionej na obrazie są puste. Nikt spośród gości nie prowadzi rozmowy. Kobieta wydaje się zagubiona we własnych myślach. Mężczyzna siedzący tyłem do oglądającego trzyma szklankę z wodą, a jednocześnie obok łokcia ma kubek z kawą. Jedyny pracownik obsługi wydaje się albo mówić coś do mężczyzny w kapeluszu, albo spoglądać przez okno znajdujące się za klientem. Róg restauracji jest zaokrąglony; zaokrąglona tafla szkła pokrywa dwie ze ścian budynku. Światło z restauracji przenika na otaczającą ją ulicę. Ten portret współczesnego miejskiego stylu życia jako życia pełnego samotności, odosobnienia i poczucia zagubienia jest powszechny w dziełach Hoppera. Można zauważyć, że z restauracji nie ma wyjścia: nie ma żadnych widocznych drzwi. Autor obrazu zaprzeczył, aby zrobił to intencjonalnie, powiedział jednak: "podświadomie prawdopodobnie malowałem samotność w dużym mieście". Nad restauracją widnieje reklama cygar marki Phillies.

Od lat 20-tych dominującym tematem twórczości Hoppera było współczesne amerykańskie miasto i jego mieszkańcy: przedstawiciele klasy średniej, urzędnicy i sekretarki, klienci sklepów i barów, dojrzałe kobiety w pokojach hotelowych. W swych obrazach ukazywał typowy, pozbawiony charakteru i przygnębiający pejzaż miejski, z biurami, stacjami benzynowymi, kinami, zimnymi wnętrzami tanich hoteli i moteli. Na tym tle przedstawiał ludzi zagubionych, samotnych i obojętnych wobec siebie. Wewnętrzne wyciszenie, lakoniczność motywów i sugestywność wizji przy jednoczesnej oszczędności środków wyrazu sprawiają, że przedstawiani przez Hoppera ludzie i rzeczy zdają się istnieć poza realnym czasem i przestrzenią, co nadaje jego obrazom niemal metafizyczny charakter. 

Jako źródło wykorzystałem Wikipedia.org.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz