niedziela, 9 lutego 2014

O tym jak Edgar Allan Poe uśmiercał swoich bohaterówPrzyjrzyjmy się bliżej bujnej wyobraźni Edgara Allana Poego. Wiadomo, że nie był łaskawy dla swoich bohaterów – lubował się w przedstawianiu zbrodni i nie był w tym bynajmniej monotonny. Oto, jak wyglądałoby miejsce pracy detektywów, gdyby ich zadaniem było zbadanie morderstw popełnianych w opowiadaniach autora „Kruka”.

Tylko dla ludzi o mocnych nerwach!

1. "Zabójstwo przy Rue Morgue" - córka Madame L'Espanaye została uduszona i wepchnięta do komina przez orangutana.

2. "Hop-Frog" - król przebrany za orangutana zostaje związany, podwieszony pod sufitem i podpalony.

3. "Zagłada domu Usherów" - Madeline Usher pada z wyczerpania po tym, jak udało jej się wydostać z rodzinnego grobowca, w którym pochował ją żywcem jej własny brat.

4. "Beczka Amontillado" - Fortunato, lubiący dobre trunki szlachcic, zostaje przykuty do ściany w lochu, w którym miał się znajdować zapas wyśmienitego sherry. Następnie zostaje tam zamurowany.

5. "Czarny kot" - żona narratora ginie z powodu ciosu w głowę, gdy próbuje obronić kota. Jej zwłoki zostają zamurowane w ścianie.

6. "How to write a Blackwood article” - Signora Psyche Zenobia – uśmiercona przez odcięcie głowy – narzędziem zbrodni była wskazówka minutowa zegara wiszącego nad jej głową.

7. "Zabójstwo przy Rue Morgue" - madame L'Espanaye ginie z powodu poderżnięcia gardła brzytwą przez orangutana, który bynajmniej nie miał złych zamiarów – chciał ją tylko ogolić.

8. "Serce oskarżycielem" - stary człowiek zostaje uduszony we własnym łóżku, następnie jego ciało jest poćwiartowane i ukryte pod podłogą.

9. "Przygody Artura Gordona Pyma” - Parker zostaje zabity przez kolegów – marynarzy, którzy następnie zjadają jego ciało. Sam zresztą zasugerował takie rozwiązanie problemu głodu, nie sądził tylko, że sam zostanie ofiarą.

10. "Prawdziwy opis wypadku z panem Waldemarem" - pan Waldemar, miłośnik „magnetyzmu”, poddaje się dobrowolnie eksperymentowi – zostaje zahipnotyzowany na siedem miesięcy. Po wybudzeniu, ciało pana Waldemara błyskawicznie gnije i rozpada się. Wielu czytelników wierzyło, że opowiadanie relacjonuje prawdziwą historię!

11. "Duch przekory” - starszy człowiek umiera z powodu trujących oparów unoszących się ze świec w niewietrzonym pokoju.

12. Edgar Allan Poe - sam autor umiera w niewyjaśnionych okolicznościach, ubrany w cudze ubrania i nie całkiem przytomny.

Źródło: theguardian.com i lubimyczytac.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz