niedziela, 22 kwietnia 2012

W labiryncie książek wg Italo Calvino - zabawa


Z serii "Wszystko już było ..." chciałbym przypomnieć Wam dzisiaj jedną z miliona zabaw jakie pojawiły się dotąd w sieci. Kiedyś cieszyła się ona dużym powodzeniem, szczególnie na blogach poświeconych książkom. Pomysł zabawy zaczerpnięty został z fragmentu powieści "Jeśli zimową nocą podróżny" Italo Calvino, opisującego wizytę głównego bohatera w księgarni. Czytelnik chce dotrzeć do wybranego przez siebie regału z książkami. Musi jednak przejść obok całej rzeszy przyciągających jego uwagę i mamiących swymi okładkami książek. Calvino wymienia "nazwy-etykietki" jakie nadał książkom, w zależności od roli jaką odgrywają w życiu bohatera, Czytelnika.

Tak się składa, że bardzo lubię tę książkę, a na dodatek jest to mój ulubiony fragment, rozumiecie zatem, że nie mogłem przejść spokojnie obok takiej zabawy. Podaję zatem za Calvino etykietki książek i odpowiadające im tytuły, tworzące labirynt moich książek. Zapraszam także Was do zabawy. Chętnie przeczytam jak Wy poruszacie się w labiryncie książek.

Książki Nigdy Nie Przeczytane - cóż, niestety zbyt wiele ich w mojej biblioteczce. Szczególnie boleję tutaj nad klasyką, znacznie mniej nad nowościami.

Książki Których Równie Dobrze Możesz Nie Czytać - książki Coelho, Wiśniewskiego, Dana Browna, Stephenie Meyer, J.K.Rowling i jeszcze kilku autorów.

Książki Przeznaczone Do Innych Celów Niż Lektura - należą do tej kategorii albumy i encyklopedie, które lubię oglądać.

charing_cross_bookshop

Książki Przeczytane Jeszcze Zanim Je Otwarto Ponieważ Należą Do Kategorii Tych Co Zostały Przeczytane Jeszcze Przed Napisaniem - dla mnie są to książki, których fabuła jest bardzo przewidywalna, nie wnoszą nic nowego i można je przeczytać tylko raz, a bardzo często nawet i tego nie trzeba robić. Wiele powieści kryminalnych, sensacyjnych, thrillerów i fantasy niestety jest bardzo przewidywalnych.

Książki Które z Pewnością Byś Przeczytał Gdybyś Miał Przed Sobą Więcej Niż Jedno Życie - wielotomowe cykle fantasy, cały Balzak i Kraszewski.

Książki Które Masz Zamiar Przeczytać Chociaż Przedtem Powinieneś Przeczytać Inne - wszystkie kryminały skandynawskie, których tytuły mnożą się jak króliki, a  ich autorzy wypluwają je z siebie niczym sowa wypluwki.

Książki Niezbyt Drogie Które Będziesz Mógł Kiedyś Kupić Za Pół Ceny - książki są za drogie, niezbyt drogich jest niewiele. Te, które teraz dużo kosztują, za jakiś czas, gdy moda i reklama minie, będzie można kupić za pół ceny na Allegro, np. książki Zafona, Łysiaka, Joyce Carol Oates, seria biografii wydawnictwa W.A.B. "Fortuna i Fatum".

biblioteka

Książki Które Przeczytali Już Wszyscy A Zatem Jest Tak Jakbyś Ty Przeczytał Je Także - wszelkie nowości. Czytam o nich na licznych blogach, powtarzają się te same tytuły i jest po jakimś czasie tak, jakbym je już znał bardzo dobrze i nie musiał nigdy ich więcej czytać.

Książki Które Od Dawna Zamierzasz Przeczytać - są to właściwie książki należące do pierwszej wymienionej przeze mnie kategorii książek nigdy nie przeczytanych. Mogę wymienić takie pozycje jak choćby: "Miasto szaleńców i świętych", "Shriek: Posłowie" i "Finch" Jeffa VanderMeera, "Moby Dick" Melvilla czy też cykl G.G.Martina "Pieśń lodu i ognia".

Książki Których Od Lat Poszukujesz Bez Powodzenia - "Życie, instrukcja obsługi" Georges'a Pereca (co prawda wyszło nowe wydanie, ale jest tak horrendalnie drogie na Allegro, że tak jak by go wcale nie było, sumy przekraczają grubo 100 zł). Inną taką książką jest "Budowniczy ruin" Herberta Rosendorfera, jak również "Grona gniewu" Johna Steinbecka .

Książki Które Dotyczą Tego Czym Właśnie Się Zajmujesz  - będą to biografie sławnych pisarzy. Obecnie zamierzam przeczytać "Balzac. Biografia" napisaną przez Stefana Zweiga oraz "Shakespeare. Stwarzanie świata" Stephena Greenblatta.

Książki Które Chcesz Mieć Pod Ręką Na Wszelki Wypadek - to wszystkie ulubione książki oraz te, które chciałbym kiedyś jeszcze raz przeczytać, po ich lekturze czułem niedosyt i miałem ochotę zacząć od początku. Do takich książek zaliczam moją ulubioną "Lolitę" Nabokova, "Czarodziejską górę" Tomasza Manna, ale też "Jaskinię filozofów" Jose Carlosa Somozy czy "Którędy droga?" Iaina Pearsa.

Książki Które Możesz Odłożyć Na Wakacyjną Lekturę - to książki łatwe i przyjemne lub książki, które wiele razy już czytałem i czytam co jakiś czas. Poza tym, z tego powodu, że na wakacjach mam więcej czasu, mogą to być grube książki, jak np. "Lód" Jacka Dukaja czy "Wojna i pokój" Tołstoja". Czasami, gdy lato jest szczególnie upalne, dobrze jest poczytać o zimnych rejonach, mrozie i śniegu. Chociaż spotkałem się i z takimi opiniami, aby dostosować klimat czytanej powieści do pory roku.

Książki Które Rozbudzają W Tobie Ciekawość Niespodziewaną Gwałtowną I Niezbyt Wyraźnie Usprawiedliwioną - książki Arturo Pereza-Reverte, Jose Carlosa Somozy, Carlosa Ruiza Zafona oraz Harukiego Murakamiego (jestem srodze zawiedziony jego ostatnią książką).

16 komentarzy:

 1. Pewno nie podejmę tej zabawy, gdyż mam na to zbyt mało czasu ale dzięki Twojemu postowi nabyłam sobie na Allegro Biografię Balzaca za jedyne 6 zł i to w doskonałym stanie.A mam już jego Marię Antoninę. A tak w ogóle mam wielką ochotę na całość dzieł Balzaca.By mieć i przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie także marzyło by się przeczytanie jego wszystkich dzieł, ale jest tego strasznie dużo:)

   Usuń
 2. Wymienię tylko jedną kategorię: "Książki Przeznaczone Do Innych Celów Niż Lektura"
  U mnie to słownik języka czeskiego, który często służy mi jak podstawka pod herbatę.
  Kosmikomiczne ukłony
  debe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To chyba nie jest bardzo gruby, bo trudno by się piło z takiej podstawki:) Czasem jakąś mniej ważną dla mnie książką zasłaniam światełko kontrolne na nawilżaczu powietrza, a kiedyś miałem zwyczaj przechowywać w książkach dokumenty i pieniądze. Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 3. O tak, od razu zaczęłam się zastanawiać nad ta całą klasyką, której nie przeczytałam (choć - oczywiście - powinnam!) ], nad wszystkimi książkowo-cenowymi okazjami, które mi się przytrafiły (i tymi, które mnie ominęły...), nad rożnymi planami i anty-planami czytelniczymi etc.
  A co do "Życia..." Pereca, to nie tak dawno miało wznowienie (w 2002 r.), zapewne można kupić w księgarniach i na Allegro.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, można kupić na Allegro, ale prawie za 200zł, nie wiem co powoduje takie ceny, może kultowość tej książki, może niski nakład?:) Wszystkich książek i tak się nie da przeczytać, ale jak sobie pomyślę, że mogłem poznać jakąś wspaniałą powieść i przeszła mi ta okazja koło nosa:)

   Usuń
 4. chyba przeniosę tę zabawę na swojego bloga, obawiam się tylko efektów ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam zabawę, jeżeli tylko Ci się podoba. Nie wiem jakie efekty masz na myśli, ale nie przejmowałbym się żadnymi;)

   Usuń
 5. Bywasz bardzo surowy Zbyszku, choć twój gust czytelniczy stale podziwiam:) Trochę nie doceniasz Rowling jako pisarki, ale cóż... Jeszcze nikt szczegółowej analizy Pottera nie napisał, więc może kiedyś się jednak przekonasz;)) Ale co do Mayer się zgadzam;) Zabawa bardzo przyjemna, choć znów niesamowicie czasochłonna.

  Ciekawy też jest twój pogląd na nowości recenzowane na blogach. Czasem mam podobne odczucia, jednak zawsze biorę książkę pod uwagę, żeby nie stracić czegoś dobrego... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, może rzeczywiście kiedyś się przekonam. A zabawa wcale nie jest taka pracochłonna jak się wydaje:) Masz rację, że aby się przekonać należy przede wszystkim przeczytać książkę. Tyle tylko, że czasem obawiam się, że nie wystarczy mi czasu na czytanie tych książek, co do których jestem już przekonany. I tak nie przeczytamy wszystkich książek, jakie byśmy chcieli:)

   Usuń
  2. To prawda... Dlatego ja sobie "nie chomikuję" aż tak wielkich list, co wpadnie, to wpadnie;) Choć są tytuły, na które ostrzę sobie zęby:)

   Usuń
 6. Ponieważ dziś Dzień Książki, a ja przez ostatni dni właściwie w ogóle nie czytam, co ze zgrozą przyznaję (usprawiedliwiając się nadmiarem obowiązków) chyba sobie walnę tę zabawę na bloga :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z czytaniem mam teraz podobnie:) Zapraszam do zabawy, dzięki niej dowiedziałem się kilku rzeczy o moim czytaniu. Z chęcią poznam Twój sposób na poruszanie się w labiryncie książek:)

   Usuń
 7. Nie wiedziałem pod którym postem wkleić (nie ma chyba osobnego o okładkach), więc wrzucam po prostu pod najnowszym: http://imprint.printmag.com/illustration/recovering-lolita/

  OdpowiedzUsuń
 8. Ach, ostatnio też płakałam na książkami Pereca - ceny zaporowe, a biblioteki niestety ich nie posiadają.
  A ja tak strasznie chciałabym się przekonać, jak wygląda taka literacka szachownica! ;-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę jeszcze dodać, że przypomniałeś mi o istnieniu Somozy.
  Kiedyś przeczytałam kilka jego powieści, ale w pamięci najbardziej utkwiła mi "Klara i półmrok" - cudeńko.

  OdpowiedzUsuń