czwartek, 12 stycznia 2012

Odkryłem książkę... (2)

Dzisiaj jak co tydzień kolejny zestaw, według mnie, bardzo interesujących pozycji książkowych.  W ostatnim czasie zainteresowały mnie następujące książki:

"The Manual of Detection" - Jedediah Berry. Reminiscent of imaginative fiction from Jorge Luis Borges to Jasper Fforde yet dazzlingly original, The Manual of Detection marks the debut of a prodigious young talent. Charles Unwin toils as a clerk at a huge, imperious detective agency located in an unnamed city always slick with rain. When Travis Sivart, the agency’s most illustrious detective, goes missing, Unwin is suddenly promoted and must embark on an utterly bizarre quest for the missing investigator that leads him into the darkest corners of his soaking, somnolent city. What ensues is a noir fantasy of exquisite craftsmanship, as taut as it is mind-blowing, drawing readers into a dream world that will change what they think about how they think.Recenzję tej książki można przeczytać tutaj.

 "Shakespeare. Stwarzanie świata" - Stephen Greenblatt. Młody człowiek z małego, prowincjonalnego miasteczka, bez pieniędzy, wpływowych krewnych i uniwersyteckiego wykształcenia. zjawia się pod koniec lat osiemdziesiątych XVI wieku w Londynie i w zadziwiająco krótkim czasie zostaje najwybitniejszym dramaturgiem nie tylko swojej epoki, ale wszech czasów. To William Shakespeare. Jak to się dzieje, że jego dramaty wciąż lśnią pełnym blaskiem, nadal wzruszają i bawią? Jak zrozumieć fenomen twórcy, o którym historia mówi tak niewiele? Tę lukę wypełnia biografia Stephena Greenblatta. Shakespeare. Stwarzanie świata  to opowieść o przewrotach religijnych i politycznych intrygach, o wiejskich jarmarkach i publicznych egzekucjach, o dworze i teatrze, o męczennikach i odszczepieńcach, o czarach i magii, o życiu i śmierci, krótko mówiąc, o Williamie Shakespearze i jego czasach. Biografia pozwala zrozumieć, jak Shakespeare stał się Shakespeare'em.

"Pokój" - Emma Donoghue. Opowiedziana głosem małego chłopca ciepła i wzruszająca powieść nominowana do prestiżowej nagrody Bookera, obsypana pochwałami przez wszystkie liczące się tytuły prasowe nie tylko w Stanach Zjednoczonych! Dla pięcioletniego Jacka Pokój jest całym światem. To tu się urodził, to tu bawi się i uczy ze swoją mamą. Na noc mama układa go do snu bezpiecznie w szafie na wypadek, gdyby przyszedł Stary Nick. Dla Jacka Pokój jest domem, dla jego Mamy więzieniem, w którym została zamknięta przed siedmioma laty. Dzięki ogromnej determinacji, pomysłowości i bezgranicznej matczynej miłości udało jej się stworzyć dla synka namiastkę normalności. Niestety ciekawość chłopca rośnie z wiekiem i Mama zdaje sobie sprawę, że Pokój nie wystarczy mu na długo... Pokój, książka opowiedziana oryginalnym, pociesznym i wzruszającym głosem Jacka, to porywająca historia o matce i synu oraz ich miłości pozwalającej przetrwać to, czego przetrwać niepodobna.

"Błąd komisarza Palmu" - Mika Waltari. Klasyka skandynawskiego kryminału Po rozwiązaniu zagadki zabójstwa pani Skrof komisarz Palmu staje przed kolejną tajemniczą sprawą. W dziwnych okolicznościach, po wydanym przez siebie przyjęciu, zostaje znaleziony martwy Brunon Rygseck - milioner i playboy z Helsinek. Pozornie nic nie wskazuje na to, że mogło dojść do morderstwa, ale zeznania kamerdynera ofiary utwierdzają w przekonaniu Palmu, że milionera jednak ktoś zabił. Śledztwo zostaje zamknięte, lecz po równie zagadkowej śmierci krewnego Brunona komisarz znowu wkracza do akcji, trzymając czytelnika w napięciu do ostatnich stron.


Recenzję tej książki można przeczytać tutaj.

"Miłośnica" - Maria Nurowska. Polska, rok 1982. Znany pisarz zwraca się do młodej dziennikarki, która popadła w niełaskę władz z prośbą o zebranie dokumentacji na temat hrabiny Krystyny Skarbek, arystokratki pochodzenia żydowskiego. Początkowo jest to dla dziennikarki tylko praca, rychło jednak "śledztwo", które prowadzi, wciąga ją, a wyłaniający się z niego obraz kobiety zaczyna fascynować. Bo też historia, którą poznaje, jest naprawdę niezwykła. Tajna agentka polskiej armii podziemnej, potem także brytyjskiego wywiadu, piękna Krystyna, podczas wojny posługująca się pseudonimem Christine Granville, wywiera wpływ na każdego, kto się z nią zetknie. Kolekcjonuje kochanków i bohaterskie czyny, nie przejawia za grosz ostrożności, rozkosz i śmierć dzieli w jej życiu ledwie dostrzegalna granica. Wokół historycznej postaci Krystyny Skarbek Maria Nurowska zbudowała barwną i wielowątkową opowieść o kobiecie zmagającej się z okrutnym losem, pełnej sprzeczności, do końca nieodgadnionej.

"Zabójcy bażantów" - Jussi Adler-Olsen. Departament Q to specjalna jednostka policji w Kopenhadze, utworzona z przyczyn politycznych; jej zadaniem jest rozwiązywanie spraw szczególnej wagi, które zostały zamknięte z braku poszlak. Pierwsze śledztwo, opisane w powieści Kobieta w klatce, zakończyło się sukcesem. Drugi tom serii o Departamencie Q, Zabójcy bażantów, bierze pod lupę zbrodnie i okrucieństwa popełniane przez członków elit społecznych. Do rozwiązania jest sprawa stara i pozornie zamknięta ? winny brutalnego zabójstwa nastoletniego rodzeństwa sprzed 20 lat przed paroma laty sam przyznał się do winy i trafił za kratki. Ktoś jednak ciągle podrzuca na biurko szefa Departamentu Q, Carla Morcka, dowody świadczące o zatuszowaniu udziału w zbrodni dzieci prominentów. Gdy Carl postanawia odważnie ujawnić prawdę, nie tylko zostaje zawieszony w pracy, ale też ktoś zaczyna mu grozić. Poza rozwiązaniem sprawy, będzie musiał stawić czoła mafijnym strukturom w polityce i policji.

Recenzję tej książki można przeczytać tutaj

8 komentarzy:

 1. Bardzo się cieszę :)
  O "Pokoju" czytałam różne opinie. W recenzjach głównie zarzuca się tej książce mało wiarygodny obraz dziecka. Chłopiec ponoć wypowiada się "zbyt mądrze" jak na swój wiek i jest to zapewne raczej ciężka lektura.
  "Zabójca bażantów" wygląda interesująco, muszę wrzucić na półkę w Lubimy Czytać pierwszy tom "Kobietę w klatce".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z kolei czytałem raczej pozytywne opinie o "Pokoju", chociaż pewnie jest tak trochę jak piszesz. Książka była nominowana do Booker'a, zatem z pewnością warto się z nią zapoznać. Szkoda, że "The Manual of Detection" nie jest jeszcze dostępny po polsku, może uda mi się kupić gdzieś w oryginale, Penguin wydał, są zatem szanse.

   Usuń
 2. Ja tez spotkałam się z opiniami pozytywnymi. I oczywiście "Pokój" mam w planach:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze warto przekonać się czytając po prostu książkę:) Podobała mi się Twoja recenzja "Zimy lwów" Wagnera, muszę ją koniecznie przeczytać, zapisałem sobie w kajeciku:)

   Usuń
 3. Dobry wieczór :)
  Cudny blog, wchłaniam.

  Pozdrawiam
  Dorota

  OdpowiedzUsuń
 4. Wlasnie zaczelam Lowcow bazantow. Wczoraj skonczylam Kobiete w klatce. Polecam wszystkim, ktorzy go jeszcze nie zauwazyli. Naprawde wart uwagi!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede mną jeszcze obie książki, ale z tego co zdążyłem się zorientować wyróżniają się na tle innych kryminałów, które nas teraz dosłownie zalewają.

   Usuń