piątek, 29 listopada 2013

"Życie zawsze przypomina szkic"

Milan Kundera

„Człowiek przeżywa wszystko po raz pierwszy i bez przygotowania. To tak, jakby aktor grał przedstawienie bez żadnej próby. Cóż może być warte życie, jeśli pierwsza próba już jest życiem ostatecznym? Dlatego życie zawsze przypomina szkic. Ale nawet szkic nie jest właściwym określeniem, bo szkic jest zawsze zarysem czegoś, przygotowaniem do obrazu, gdy tymczasem szkic, jakim jest nasze życie, jest szkicem bez obrazu, szkicem do czegoś, czego nie będzie.”

Milan Kundera, czeski i francuski pisarz i eseista.
 

5 komentarzy:

 1. Bardzo lubię ten cytat z Kundery (i w ogóle Kunderę) a lubię tym bardziej, że sama od zawsze mam w życiu takie właśnie poczucie szkicu, próby, brudnopisu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podoba mi się ten cytat, uważam, ze jest bardzo prawdziwy, życie to szkic, próba. Kunderą zaczytywałem się kiedyś, przeczytałem wiele jego książek, czytałem jedna za drugą, po kilka razy. Tak było kiedyś. Zmieniłem się, zmieniły się też moje wybory czytelnicze. Teraz wolę Hrabala, jest bliższy życia, prawdziwszy, zabawniejszy, mniej nudny, nie opowiada z pozycji autorytetu. Niemniej jednak, Milan Kundera to ważny pisarz.

   Usuń
  2. U mnie Hrabal czeka na powtórki. Kundera, to prawda, czasami nazbyt filozofuje i się wymądrza, ale czasami mam ochotę na takie wymądrzanie :-)

   Usuń
 2. Takie wierszydło kiedyś napisałam:

  ,,Brudnopis"

  moje życie to brudnopis
  kilka linijek
  skreślonych pospiesznie
  śmiertelnie ważna data
  nazwiska telefony
  na liście zakupów
  chleb i igrzyska
  zamówienie wysyłam on-line

  na tej samej stronie
  poezja i proza(c)
  brak miejsca i czasu na akcję
  wszystko sklejone jak bądź
  dokuczliwą jednością
  podmiotu czasem lirycznego

  jak z twego ułożyć opowieść

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ładne. Czytałem, podobał mi się i dlatego zapamiętałem :)

   Usuń