sobota, 30 listopada 2013

"Życie jest tak dobre, jak dobrym pozwalasz mu być"

Charles Bukowski w ogrodzie japońskim
w Huntington Library, San Marino

"Wszędzie panuje chaos. Ludzie po prostu rzucają się na wszystko w zasięgu ręki: komunizm, zdrową żywność, zen, surfing, balet, hipnozę, terapię grupową, orgie, rowery, zioła, katolicyzm, podnoszenie ciężarów, podróże, ucieczkę od rzeczywistości, wegetarianizm, Indie, malarstwo, rzeźbę, pisanie, komponowanie, dyrygenturę, wyprawy z plecakiem, jogę, kopulację, hazard, alkoholizm, wędrówki bez celu, mrożony jogurt, Beethovena, Bacha, Buddę, Chrystusa, samobójstwo, szyte na miarę garnitury, podróże odrzutowcem do Nowego Jorku, dokądkolwiek… Te fascynacje zmieniają się nieustannie, mijają, ulatują bez śladu. Ludzie po prostu muszą znaleźć sobie jakieś zajęcia w oczekiwaniu na śmierć. To chyba dobrze, że istnieje jakiś wybór."

Źródło: Kobiety, tłum. Lesław Ludwig


"Wszystko jest stratą czasu, chyba że człowiek pieprzy się w najlepsze, tworzy w najlepsze, ma się jak najlepiej albo zmierza w kierunku ułudy pod tytułem miłość i szczęście. Wszyscy skończymy w gnojówce porażki – czy nazwiemy to śmiercią czy błędem. Nie jestem elokwentnym osobnikiem, przypuszczam jednak, że dostosowanie się człowieka do biegu rzeczy można nazwać nabieraniem doświadczenia, nawet jeśli nie mamy pewności, że oznacza to mądrość. Z kolei zdarza się też, że człowiek całe życie błądzi, tkwiąc bez przerwy wstanie swego rodzaju odrętwienia i paraliżu. Widzieliście te twarze. Ja widziałem swoją"

Źródło: Jeszcze raz o koniach

"Na samą myśl, że muszę kimś zostać, ogarniał mnie nie tylko strach, ale wręcz mdłości. Nie mogłem znieść myśli, że zostanę prawnikiem, radnym, inżynierem czy czymś takim. Ożenię się, będę miał dzieci, dam się złapać w strukturę rodzinną. Codziennie będę chodził do pracy i wracał. Niemożliwa sprawa."

Źródło: Z szynką raz

"każdy facet musi zdać sobie sprawę
że to wszystko może zniknąć w
jednej chwili:
kot, kobieta, praca,
przednia opona,
łóżko, ściany, pokój;
wszystkie rzeczy
najpotrzebniejsze do życia,
łącznie z miłością,
spoczywają na fundamentach z piasku (...)"

Źródło: Charles Bukowski "Pociągnij za sznurek, a poruszy się kukiełka, Płonąc w wodzie, tonąc w ogniu", wyd. Noir sur Blanc, Warszawa 2004, tłum. Piotr Madej.

"Życie jest tak dobre, jak dobrym pozwalasz mu być."

Źródło: Bukowski: Born into this (Film, 2003)

Źródło zdjęcia: Bukowski Quotes

 

7 komentarzy:

 1. Trzymam się ostatniego zdania Bukowskiego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To znowu ja, bo siedzi mi w głowie ten Bukowski. Jego poezja nie bardzo do mnie trafia, ale bezpośrednie wypowiedzi bardzo.
  Często rodzice i tak zwany ogół czyli szerokie rzesze społeczeństwa przekonują nas, że powinniśmy być Kimś. No i fajnie. Tak myślę. Fajnie musi być, jeśli jest się Kimś. Szkoda tylko, że nikt nie dodaje tego co w tym najważniejsze: żeby w tym byciu Kimś być sobą. Bo jeśli się za wszelką cenę próbuje sprostać tym "powinnościom", zapominając o byciu w tym wszystkim sobą, to ,,człowiek całe życie błądzi, tkwiąc bez przerwy wstanie swego rodzaju odrętwienia i paraliżu".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, rodzice mają pewne wyobrażenie, dzieci często starają się je spełnić. Potem powstaje poczucie winy, brak radości z życia, obwinianie rodziców. Bukowski widzi znakomicie takie rzeczy, można się z jego filozofią życiową zgadzać bądź też nie, jest szczery, nie stara się o poklask, o to aby sprzedać więcej książek i być sławnym.

   Usuń
  2. ...obwinianie rodziców lub siebie, jeśli spełnianie tych oczekiwań nie daje nam satysfakcji i szczęścia.
   To prosta droga do tego, żeby się pogubić.

   Usuń
 3. Bukowskiego czytam po to żeby zejść na ziemię, złapać równowagę
  wziąć głębszy oddech
  i pośmiać się z jego niebywałej zdolności ożywiania tego co w ludziach drętwe ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam podobnie, chociaż czytam go od niedawna. Bukowski nauczył mnie kilku rzeczy, pozbawił paru złudzeń, przekazał trochę prawdy o życiu i pisaniu. Wspaniałe są niektóre jego wiersze, szczególnie jak jeszcze sam je czyta: "Znaczy chcesz być pisarzem" czy "Nikt tylko ty". No i do tego jeszcze humor, często dosadny :)

   Usuń