piątek, 17 lutego 2012

Mądrość i dowcip Jane Austen

KOBIETY I MĘŻCZYŹNI

Podział pracy:
"Jeśli tylko dzieje się coś nieprzyjemnego, mężczyzna zawsze się od tego wykręci..."(Perswazje)

O heroizmie romantycznym:
"Odszedł w ulewnym deszczu, co rzecz jasna, dodało mu tylko uroku"(Rozważna i romantyczna"

Nie można zadowolić kobiety:
Jakie z nas dziwne istoty! Kiedy, jak sama mówisz, zyskałaś pewność co do jego jego uczuć, stałaś się obojętna"(List do bratanicy, Fanny Knight, 18 listopada 1814)


DOM I RODZINA

Najemca doskonały:
"Pani domu bez dzieci to najlepsza na świecie gwarancja utrzymania mebli w porządku"(Perswazje)

Wrodzone czy nabyte:
"Jest rzeczą całkiem naturalną, że młody człowiek, wychowany przez ludzi dumnych,rozmiłowanych w zbytku i samolubnych, staje się również dumny, rozmiłowany w zbytku i samolubny"(Emma)


MAŁŻEŃSTWO

Idealna panna młoda:
"Urocza Augusta Hawkins oprócz doskonałej urody i walorów duchowych posiadała posag dość pokaźny, by można było mówić o dziesięciu tysiącach funtów - sprawa nie bez znaczenia dla ambicji pana Eltona, a także mająca znaczenie praktyczne."(Emma)

I - zapewne - pan młody:
Jane Austen
"Brat jej nie był przystojny; nie, podczas pierwszego spotkania był całkiem brzydki, ciemny i brzydki. No, ale to dżentelmen i ma bardzo miłe obejście. Za następnym spotkaniem okazał się już nie tak bardzo brzydki; no, oczywiście, był brzydki, ale też co za kontenans! Miał tak piękne zęby i tak świetną figurę, że szybko zapominało się o jego brzydocie. Po trzecim zaś spotkaniu, po wspólnej kolacji na plebanii, nikt już tak nie mógł o nim mówić. Właściwie okazał się najsympatyczniejszym młodym człowiekiem, jakiego siostry spotkały w życiu - były nim obie w równym stopniu zachwycone. Ponieważ starsza panna Bertram była zaręczona, sprawiedliwość nakazywała, by przypadł w udziale Julii, z czego ona zdawała sobie doskonale sprawę, i nim minął tydzień od przyjazdu młodego człowieka - gotowa była się w nim zakochać"(Mamsfield Park)

Małżeńskie prawo Murphy'ego:
"Niewątpliwie liczba majętnych mężczyzn na tym świecie nie dorównuje liczbie pięknych kobiet, które na nich zasługują."(Mansfield Park)

Pieniądze sprzyjają małżeństwu:
"Jest prawdą powszechnie znaną, że samotnemu a bogatemu mężczyźnie brak do szczęścia tylko żony."(Duma i uprzedzenie)

Motywy ekonomiczne:
"Samotne kobiety mają okropną skłonność do ubóstwa - to jedno silnie przemawia za małżeństwem..."(List do bratanicy, Fanny Knight, 13 marca 1817)


MŁODOŚĆ I STAROŚĆ

O związku między wiekiem a urodą:
"Zdarza się czasami, że kobieta, mając lat dwadzieścia dziewięć, jest ładniejsza niż dziesięć lat wcześniej, a ogólnie biorąc, jeśli nie dokuczyły jej troski czy choroby, może to być okres życia, w którym niewiele jeszcze straciła uroków."(Perswazje)

"Nikt nie dba o dziewczęta, póki nie dorosną."(List do bratanicy, Anny Austen, 9 września 1814)

O nadmiernym krytycyzmie młodości:
"- Dwudziestosiedmioletnia kobieta - powiedziała Marianna po chwili zastanowienia - nie sądzi chyba, że może wzbudzić miłość czy sama ją odczuwać."(Rozważna i romantyczna)13 komentarzy:

 1. O! Jaka ciekawa książka! :-) Coś w sam raz do dyskusji dla naszego Klubu Jane Austen. A może... tak sobie pomyślałam... Może chciałbyś do nas dołączyć i przeczytać już niedługo "Emmę"? :-)

  Tu link z informacjami:
  http://janeausten.blox.pl/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem już o Klubie Jane Austen, piękna strona i fajny pomysł:) Ale chyba czytanie dla klubu dyskusyjnego nie dla mnie. Będę jednak śledził wasze poczynania, często zaglądał, może nawet coś skomentuję:) Dziękuję w każdym razie za zaproszenie:)

   Usuń
  2. Męski punkt widzenia byłby bardzo ciekawy. Chociaż nie powiem mój mąż bardzo dzielnie wytrzymuje moje wieczory z Jane Austen :)

   Usuń
  3. Z przytoczonych przeze mnie fragmentów wynika, że była krytyczna wobec mężczyzn i małżeństwa, chociaż jej uwagi są bardzo często trafne. Bardzo ciekawią mnie jej listy, np do bratanic, wydają się być bardzo interesującą lekturą. Słyszałem też o jej pamiętnikach, ale niezbyt przychylną opinię.

   Usuń
 2. Pani domu bez dzieci świetna ;) Ja już niestety z dzieckiem, to się nie nadaję...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ile mi wiadomo Jane Austen nigdy nie wyszła za mąż i nie miała dzieci, łatwo wtedy jest wygłaszać piękne lub krytyczne zdania na temat małżeństwa, pani domu:)

   Usuń
 3. No proszę, jakie Pan ma zainteresowania:) Wspaniale. Jane Austen by się ucieszyła, tak myślę! Choć ja sama, jako autorkę, niezbyt ją lubię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam podobnie, cenię jej dowcip i mądrość, ale mniej jako pisarkę. Dlatego bardziej mnie interesują jej myśli, listy, pamiętniki, epoka w której żyła niż jej utwory:)

   Usuń
 4. Potwierdzenie mojego spostrzeżenia, że Austin była genialną obserwatorką i miała zdecydowanie cięty język jak na jej czasy :)
  Chociaż możliwe, że uwagi te wynikały z życiowego rozgoryczenia, w końcu nigdy nie wyszła za mąż.
  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do języka to prawda, znalazłem jeden cytat, który można nawet nazwać obrzydliwym, dotyczący poronienia przez jakąś kobietę. Nie wiadomo czy miała takie poglądy i dlatego nie wyszła za mąż, czy ponieważ została singielką, potem dorobiła do tego teorię:) Podobnie było, jeżeli chodzi o małżeństwo, z królową Elżbietą I, odrzucała wszystkie propozycje, podobno dla dobra kraju i korony.

   Usuń
 5. Dzięki za zwrócenie uwagi na tę książkę. Nie wiedziałam o jej istnieniu, co mnie dziwi, bo staram się śledzić na bieżąco publikacje o Austen. Mnie najbardziej urzekł romantyczno-heroiczny cytat o deszczu, jest uroczy! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta książka została wydana już dość dawno 1998, może dlatego:) Mnie się podoba jeszcze o idealnym panu młodym:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam! Cudna książka. :)

  OdpowiedzUsuń