niedziela, 11 grudnia 2011

Teaser Tuesdays - zabawa cytatami

Na jednym z anglojęzycznych blogów poświęconych książkom Should Be Reading znalazłem cotygodniową zabawę literacką, która nazywa się Teaser Tuesdays i odbywa się co wtorek, mającą na celu zachęcenie innych do przeczytania danej książki. Każdy może się do niej przyłączyć. Należy tylko:
 • wziąć do ręki aktualnie czytaną książkę
 • otworzyć na przypadkowo wybranej stronie
 • podzielić się dwoma zachęcającymi do przeczytania jej zdaniami wybranymi z tej właśnie strony
 • należy przy tym uważać na spoilery (nie chcemy psuć przyjemności z czytania innym)
 • podzielić się tytułem i autorem, tak aby inni uczestnicy mogli dodać książkę do swoich wish list, jeżeli się im te zdania spodobają
Mnie osobiście podoba się ten pomysł. Czytając od kilku lat polskie blogi poświęcone książkom nie spotkałem się jak dotąd z Teaser Tuesdays w polskim wydaniu. Ale może mi coś umknęło. Jeżeli tak to przepraszam, nie było tematu. Co Wy sądzicie o tym pomyśle moim zdaniem pożytecznym a nie zajmującym dużo czasu? Można oczywiście zmienić nazwę na np. "Wtorkowy cytat" lub po prostu "Cytat tygodnia".

6 komentarzy:

 1. Myślę, że to bardzo fajny pomysł:)
  Wprawdzie dzisiaj nie wtorek, ale pozwolę sobie wpisać tu cytat z książki, którą właśnie czytam:
  "Gdy idąc za głosem rozsądku, wykreślimy z tragedii Racine'a wszystkie zbędne słowa, dotrzemy do wielu ukrytych treści".
  Z: "Abecadło Topora", wybór, wstęp i przekład Agnieszka Taborska, wyd. W.A.B., Warszawa 2005.

  Topor jest dobry na każdą okazję, a ten akurat cytacik można odnieść do wielu utworów literackich:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki:) To wszystko prawda, chociaż czasem, może to bez sensu, ale czytam coś nie tylko dla głębokich treści. Znam opowiadania Topora, "Abecadła" jeszcze nie czytałem, ale twój cytat mnie zaintrygował. To działa:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie spotkałam się z tym, ale brzmi interesująco. A tutaj mój cytacik: "Człowiek przykuty do ziemi obozu błądzi oczyma po bezmiarze światów wirujących nad jego głową. Szuka wzroku swych bliskich w umówionych gwiazdozbiorach nie wiedząc, czy oczy, które mają patrzeć równocześnie, są jeszcze żywe czy martwe"
  Dymy nad Birkenau, Seweryna Szmaglewska, Warszawa 1964.

  OdpowiedzUsuń
 4. I znowu nie znam tej książki, ani jej autorki, chociaż tytuł brzmi mi znajomo, być może dlatego, że jest bardzo dobry:) Piękny fragment, ale smutny. Jeżeli jest to proza to brzmi ona jak poezja. Dzięki cytatom można zainteresować się książką czy autorem, którego pewnie byśmy nie przeczytali.

  OdpowiedzUsuń
 5. Już dwa świetne cytaty Marty i Pieguski świadczą o tym, że warto! Uważam jednak, że koniecznie trzeba wymyślić polską nazwę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś na razie nic mi nie przychodzi do głowy. Jeżeli ktoś się tym pomysłem zainteresuje, to może wymyśli jakiś tytuł:) Pomóżcie. To jak pomożecie? Pomożecie!
  A tak trochę poważniej, bo czasem sobie żartuję, to może, jeżeli nazwa nie będzie powiązana z dniem tygodnia, np. "Znalazłem cytat/Mam cytat", "Znakomity cytat","To jest dobre", "Cytat z lektury". Zadna nazwa mi się jakoś nie podoba, a moja inwencja się skończyła

  OdpowiedzUsuń