czwartek, 26 września 2019

"Znikająca ziemia" Julia Phillips - infoDziewięć godzin lotu od Moskwy. Ocean, wulkany i tundra. Miejsce idealne, żeby zniknąć bez śladu…

Pewnego sierpniowego popołudnia w zatoce na półwyspie Kamczatka znikają bez śladu dwie siostry, ośmioletnia Sonia i jedenastoletnia Alona. Mijają tygodnie, potem miesiące, a policyjne śledztwo utyka w martwym punkcie. Zaginięcie dziewczynek odbija się szerokim echem wśród lokalnej społeczności, a strach i poczucie utraty są szczególnie dojmujące dla kobiet.

Zabierając nas na Kamczatkę, Znikająca ziemia z rzadko spotykaną emocjonalną ostrością otwiera przed nami światy złożonych osobowości, postaci przypadkowo połączonych kryminalną intrygą: świadka, sąsiadki, detektywa i matki. Przenosimy się do krainy surowego piękna – gęstych lasów, bezkresnej tundry, wyniosłych wulkanów oraz skutych lodem mórz, które otaczają Japonię i Alaskę, do regionu tyleż złożonego co pociągającego, w którym napięcia etniczne od dawna niebezpiecznie kipią i w którym obcy są często pierwszymi oskarżonymi.

Dzięki silnie angażującej narracji, porównywalnej ze słynnym filmem Petera Weira Piknik pod Wiszącą Skałą, potężnej wyobraźni i empatii młodej pisarki ta przejmująca powieść pomaga zrozumieć zawiłe więzi rodzinne i społeczne w tej części Rosji, której dotąd nie znaliśmy.

Znikająca ziemia Julii Phillips znalazła się na liście 10 książek nominowanych w kategorii literatura piękna do National Book Award, jednej z najbardziej prestiżowych literackich nagród w Stanach Zjednoczonych. Ustanowione w 1950 roku wyróżnienie jest przyznawane w 5 kategoriach: literatura piękna, literatura faktu, przekład, poezja i literatura młodzieżowa. Finalistów tegorocznej edycji poznamy 8 października, laureata lub laureatkę – 20 listopada br. W gronie dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. William Faulkner, John Updike, Saul Bellow, Toni Morrison i Thomas Pynchon

Znikająca ziemia to thriller rozgrywający się współcześnie na Półwyspie Kamczackim, a jednocześnie powieść ukazująca etniczną, kulturową, obyczajową i społeczno-polityczną specyfikę rosyjskiego „krańca ziemi”. Oryginalne wydanie ukazało się w USA w 2018 roku. Prawa do publikacji nabyły wydawnictwa z Chin, Czech, Francji, Japonii, Korei Południowej, Niemiec, Słowenii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski. Trwają rozmowy na temat ekranizacji. W Polsce książka ukazała się 4 września br. nakładem Wydawnictwa Literackiego w przekładzie Jolanty Kozak.


Fragmenty recenzji książki:

„To nie jest klasyczny kryminał. Nie jest to też thriller domestic noir bijący w ostatnich latach rekordy czytelniczej popularności. Powieść Znikająca ziemia Julii Philips to dobry thriller przybliżający prawdy podstawowe, opowiadający o zapomnianej krainie w Rosji i ludziach, którzy tam mieszkają. To powieść pełna emocji, napisana z dużą dojrzałością”. Maria Olecha-Lisiecka, „Dziennik Zachodni”

„Nie byłam na Kamczatce, więc nie mogę powiedzieć, że autorka świetnie uchwyciła jej klimat. Ale na pewno udało jej się stworzyć wrażenie, że pisze jakby z wnętrza tej społeczności. Na koniec zafunduje nam zaskakujący, mocny zwrot akcji, w momencie, kiedy już przestajemy wierzyć, że coś w sprawie dziewczynek się wydarzy. I – co może jest największą zasługą pisarki – już wcale tak bardzo tego nie potrzebujemy, bo ludzkie historie i relacje okazały się ciekawsze od kryminalnej intrygi”. Kinga Dunin, krytykapolityczna.pl

„Dziesiąty miesiąc od zaginięcia, czerwiec, jest chwilą wprowadzenia do powieści matki dziewczynek: Mariny Aleksandrowny Gołosowskiej. Poznajemy ją w stanie, w jakim może być matka, gdy nie ma żadnych wieści o zaginionych dzieciach, ani jednego tropu, a śledztwo zostaje zamknięte. Porażające”. Agnieszka Freus, „Angora”

„Ale to nie jest powieść o poszukiwaniach, lecz o tym, jak tragedia wpływa na małą społeczność gdzieś na końcu świata (…). Psychologia i Rosja w pigułce. I to u debiutującej Amerykanki”. Aleksandra Żelazińska, „Zwierciadło”

Fot. Nina Subin

Julia Phillips jest stypendystką Fundacji Fulbrighta. Jej artykuły ukazują się m.in. na łamach „The Atklantic”, Slate i „The Paris Review”. Mieszka na Brooklynie. Znikająca ziemia to jej debiut powieściowy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz