środa, 30 stycznia 2013

Najlepsze książki według "Polityki"
Literatura światowa

Alessandro Baricco „Ocean morze”

Literatura polska  

 Poezja

Krystyna Miłobędzka „Po krzyku”


Literatura faktu i humanistyka

 

 

Kryminał i thriller

 

 

Lektury dla relaksu


13 komentarzy:

 1. Rok wydania w Polsce - osobliwe kryterium. Gdyby odnalazły się zaginione tragedie Sofoklesa to też miałyby szansę załapać się na listę :-).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Starali się wprowadzić jakieś ograniczenie czasowe, bo trudno jest wybierać z wszystkich książek świata. Zależało im też aby te książki były dostępne w księgarni lub łatwo dostępne. A zaginione tragedie Sofoklesa, jeżeli były by dobre to pewnie by się zalapały. Wszystko to razem to tylko zabawa, ja tę listę lubię, bo tytuły są podzielone na kategorie, co jest rzadkością w takich wypadkach, zazwyczaj króluje literatura piekna, i ksiązek jest tylko 75, wszystkie zostały wydane w Polsce, co też nie jest częste.

   Usuń
  2. Jakoś mnie to nie przekonuje :-) nawet przy wyborze kryterium wypada się trochę zastanowić zwłaszcza jeśli ma się "pretensje" do kształtowania opinii. Wyszło na to, że "Cmentarz w Pradze" bardziej zaznaczył się niż "Imię róży", "Amerykańska sielanka" niż "Kompleks Portnoya", "Podróże z Herodotem" niż "Cesarz", "Bieguni" niż "Prawiek i inne czasy" itd. itp. co oczywiście jest normalnie byłoby nieporozumieniem ale na szczęście, jak mówisz, to tylko zabawa :-).

   Usuń
  3. Znam takich dla ktorych np. "Bieguni" są lepszą książką niż "Prawiek i inne czasy", etc. etc. Jeżeli popatrzeć na całą twórczość Rotha, to "Kompleks Portnoya", owszem był z pewnych względów popularny, ale po tylu latach, jak dla mnie wypada blado :) Na szczęście o gustach się nie dyskutuje. Wiele lepszych książek się nie dostało na tę listę z powodu wydania ich przed 2000 rokiem, ale te nie są też złe, a od czegoś trzeba zacząć czytanie :)

   Usuń
  4. PS. Znalezione na blogu Andrew Vysotsky: "Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też inni wybierają" :)

   Usuń
  5. Tak, tak - to bardzo eufemistyczne i litościwe stwierdzenie :-) bo jak wiadomo są gusty i bezguścia :-)

   Usuń
 2. Całkiem sensowna lista :) Co prawda sam bym coś ujął, a coś innego dodał, ale chyba wszystkie wymienione książki są warte uwagi. Znajdzie się też kilka pereł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego typu listami już tak jest, gusta są po prostu różne i do tego o nich się nie dyskutuje. "Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też inni wybierają" :)

   Usuń
  2. Zawsze podobał mi się ten cytat :)

   Usuń
 3. otóż to! dobrze, że ktoś mądrze pomyślał i podzielił to na kategorie.

  na pewno muszę przeczytać Houellebecq'a i koniecznie ,,Opowieść o miłości i mroku" Amosa Oz. odnośnie reszty to się okaże. już i tak kilkanaście książek czeka w kolejce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co by o nich nie mówić, to zrobili taki niezbędnik przecietnego czytelnika, książek które warto, a nawet wypadało by przeczytać. dla mnie bardzo użyteczna lista, która odsiewa wiele innych "rewelacji" reklamowanych ostro w mediach :) O wielu nie wiedziałbym, że zostały wydane i są dobre :) Ale jak to zwykle z tymi listami, kwestia gustu: "Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też inni wybierają" :)

   Usuń
 4. Lista całkiem ciekawa, widzę wiele przeczytanego oraz tego jeszcze niezgłębionego;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo inspirująca lista, jak dla mnie.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...